Segem Belgesi Nasıl Alınır 2021


Segem Belgesi Nasıl Alınır 2021

SEGEM belgesi nedir? Ne işe yarar? Kimler alabilir? Nasıl alınır?

Segem Belgesi Nasıl Alınır 2021
 Sigortacılık Eğitim Merkezi'nin kısaltılmış adı olan Segem Sigortacılık sektöründe görev yapmak veya yapabilmek için alınması gereken ve girilmesi gereken sınavlar ve bunun gibi görevleri yerine getiren kuruluşa denir. Banka için alınması gereken sertifikalar hakkında da faaliyet gösteren Segem Türk Sigortacılık sektörünün gelişmesi ve ilerlemesini hedeflemektedir.

Güncel bilgilerden haberdar olmak için; Kamumulakat instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Segem Nedir?

Öncelikle sigorta acenteleri başta olmak üzere Sigorta ekspresleri Aktüel ve Reasürans brokeri olmak isteyenler için değişik eğitim ve sınavlar hazırlayan Segem belgesi Sigortacılık sektöründe önemli bir konuma sahiptir. Kişilere alanında yenilikler ile geliştirdiği sağlar ve sigorta haricinde bankacılık Eğitimi ve sınavlarının belirlemekle de görevlidir.

Segem Belgesi Nasıl Alınır?

Segem belgesi Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen ve hazırlanan internet sitesi üzerinden sınav takvimi yayınlanmaktadır. Belli bir ücreti olan sınav için belirlenen tutarın yatırılması ndan sonra eğer ki sınavda başarılı olursanız belgeyi almaya hak kazanacaktır. Daha detaylı açıklamak gerekirse Segem belgesine sahip olmak için öncelikle adayların Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan belli bir Sigortacılık eğitimden geçmiş olması ve Segem sınavına girmiş olması gerekir. Segem sınav sonucu başarılı olan adaylar bu belgeye sahip olabilirler. Segem belgesi ve sınavları ile alakalı her türlü bilgiye Sigortacılık Eğitim Merkezi'nin internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Peki Segem Belgesi Ne İşe Yarar?

Bir başka merak edilen soru ise Segem belgesini almak için ne işe yarayacak sorusudur. Segem sertifikası bu sektör Sigortacı ve Reasürans brokeri ve Sigorta brokeri gibi unvanlarla faaliyet göstermeye yarayan bir. Segem sertifikasına sahip olan kişilerin ne yazık ki sigorta poliçesi satışı konusunda resmi bir izne sahip değildir. Genel anlamda düzenlenmesi ve pazarlanması yasaklanmıştır. Segem belgesi Sigorta Eksperi olmak ve sigorta acentesi açabilmek ve aktüel olarak görev yapmak için bankaların istediği sertifikalar arasında yer alır. Bu sertifikaya sahip olmayan kişiler Sigortacılık sektöründe çalışamazlar.

Lise Mezunu Segem Belgesi Alabilirmi?

Segem belgesi alabilmek için belirlenen bazı şartlar vardır. Bu şartlara göre bu belgeye sahip olabilmek için eğitim seviyesinin lise mezunu olması yeterlidir. Yani lise mezunu olan her kişi Segem sınavına girebilir ve belgeyi alabilir. Bundan dolayı sigorta teknik personeli olarak sektörde görev yapabilirler. Segem belgesinin temin edilmesi ile birlikte bir buçuk yıllık çalışma süresine doldurup üniversiteden mezun olunabilmesi halinde bireyin kendine ait bir sigorta acentesi açabilmektedir. Bundan sonra kişi artık sektörde daha geniş bir kitleye hitap edebilir ve kendini daha ileri seviyelere taşıyabilir. 

Kimler Segem Belgesi Alabilir? 

Segem belgesini bu bu sektörde faaliyet göstermek isteyen herkes piçin zorunlu hale getirilmiştir. Teknik personel yeterlilik sertifikası bulunmayan Sigorta şirketlerinde sigorta hizmetlerine yönelik olarak bilgilendirme ve polisleri satış işlemleri gerçekleştirebilme izni olacak olan teknik personelin ve tüzel kişi şirket ve Gerçek kişi ve şirket yöneticileri ve müdürleri gibi vasıflar ile faaliyet gösterecek kişiler. Bu vasıflar olmasa bile bankacılık ve sigortacılık işleri ile meşgul olacak olan kişiler tarafından alınmalıdır. 

Peki Bankacılık İçin Segem Belgesi Neden Gerekli? 

Segem sertifikası sadece sigortacıların değil bankacıların da alması gereken bir. Bankacılık eğitimleri neticesinde yine Segem sınav sorularını tabi tutulan adaylar bu sektörde için Segem sertifikasını almaları gerekmektedir. Bunun sebebi sigorta hizmeti veren bankacıların poliçe üzerine atacağı imzanın kanunlar önünde geçerli sayılabilmesi dır. Aksi takdirde bu belgeye sahip olmayan banka çalışanı gerçekleştirdiği satışlar yasadışıdır. Sigortacılar da olduğu gibi bankacılarda aynı prosedürler uygulanırken, adaylar almış oldukları eğitimler neticesinde Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Segem sınav sorularına tabi tutulmaktadır. Bu sınavda adayların en az 60 puan almaları gerekmektedir.
uzun reklam -->Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Kamu Mülakat Kamu Mülakat
  2021 © Kamu Mülakat - Kamu Mülakat Soruları